Múzeumok Őszi Fesztiválja

A Kubinyi Ferenc Múzeum és partnerei gazdag programsorozattal készülnek az intézmény őszi fesztiváljára.

Október 1. csütörtök 15 órától Tanárok és óvodapedagógusok éjszakája

KACSALÁB? FORGÁS? – KASTÉLY ÓVODÁSOKNAK

Első sorban a szécsényi és balassagyarmati járás oktatási intézményeiben dolgozó tanárok, óvodapedagógusok számára rendezzük programunkat:

- Tárlatvezetéseket tartunk állandó és időszaki kiállításainkban, valamint bejárjuk a múzeum összes terét.

- Kerekasztal beszélgetés a múzeumpedagógiáról, oktatási intézmények igényeiről, együttműködésről

- Állófogadás

Október 3. szombat 14 órától Szent Mihály ünnep

CÉL A MÚZEUM! KERÉKPÁR TÚRA A FORGÁCH KASTÉLYHOZ

Oktatási intézmények bevonásával a szécsényi járás településeiről kerékpár túrát szervezünk. A célba érők ingyenes tárlatvezetést, hűsítőt és kis ajándékcsomagot nyernek. Kerékpárról - ha sikerül - lóra is át lehet majd ülni.

SZENT MIHÁLY ÜNNEPI ŐSZI FESZTIVÁL A KUBINYI FERENC MÚZEUMBAN

Szent Mihály-i asszonyok, Szent Mihály-i családok, Szent Mihály-i ifjak – tradicionális viselet bemutató - Terménybemutató, kézműves termékbemutató, kirakodó vásár a Múzeum parkjában - Fény és sötét. Szellemtörténeti vetített képes előadás az évkörről, Szent Mihály térségi és egyetemes kultuszáról.

„Vendégség” - települési búcsúünnep Szent Mihálykor: Hagyományos templomozás, viseletek, ételek, mulatság.

KUKKANTÓ – A MÚZEUM KULISSZÁI MÖGÉ

Kalandtúra a múzeumban, a kastélyépület és a Nyugati Bástya fölfedezése. Ahová máskor nem léphetünk….

SZERELEMKASTÉLY, SZERELEMBÁSTYA - LÉGYOTT A MÚZEUMBAN

Oktatási intézményekkel együtt működve, diákokkal bejárjuk a középkori részletekre épült barokk kastély és Nyugati Bástya romantikus tereit. Kérdőív kitöltése keretében kalandtúra. Szerelem az arisztokráciánál, szerelem a parasztságnál témájú előadás.

Október 15. csütörtök 15 órától Mesterségek nyomában…

KŐBE RÓTT, TÉSZTÁBA ÁLMODOTT KÖLTÉSZET

Szécsényben nagy hagyományokkal rendelkező két mesterséget állítunk középpontba: Kőfaragás és mézeskalácsosság. Gyakorlati bemutató, múzeumi tárgyakból kamara kiállítás, termék bemutató, a mesterség kipróbálása. Bérczes Gyula egykori szécsényi mézeskalácsos hagyatékából műtárgyakat kölcsönzünk a Palóc Múzeumtól.

November 14. szombat 14 órától Szent Márton-i őszbúcsúztató

KASTÉLY A FESTŐVÁSZNON, KASTÉLY A RAJZLAPON

Oktatási intézményekkel, civil szervezetekkel együttműködésben valósítjuk meg. A járás rajztanárai segítségével közös rajzolás a KFM alkotásra késztető épületeinek, építészeti tereinek leképezésére. Meghívott díszvendég a 98 esztendős Veszely Jelena festő- és szobrászművész.

SZENT MÁRTON ÜNNEPI ŐSZI FESZTIVÁL A KUBINYI FERENC MÚZEUMBAN

Szent Márton lúdja. Libakultusz Szurdokpüspökiben. Vendég: Szurdokpüspöki. - „Vendégség” - bujákiak, szandaiak búcsúünnepe Szent Mártonkor. Hagyományos templomozás, viseletek, ételek, mulatság. - Szent Márton jeles napja – kultúrtörténeti vetített képes előadás.