Szolgáltatásaink

A múzeum gyűjteményei

A múzeum, mint intézmény több száz éve foglal el központi helyet a nyugati civilizáció történetében. Társadalomtörténeti megközelítésből nézve a múzeumot meghatározhatjuk a kollektív emlékezet őrzőhelyeként, ahol egy közösség hétköznapi és szellemi élete bontakozik ki a szemünk előtt.

A Múzeumunk gyűjteményét a történelmi múlt két forrása táplálja. Az egyik a történeti, a másik a régészeti múlt feltárása által begyűjtött emlékek.

Időrendi keletkezésében a történeti gyűjtemény a korábbi, törzsanyaga 1975. elején került a szécsényi múzeum nyilvántartásába. Azóta két, egymást szorosan kiegészítő gyűjtőkör jött létre, amelynek egyik csoportja a Nógrád megye történeti muzeológiájára vonatkozik a 19. század közepéig. A másik a helytörténeti, amely Szécsény és szűkebb környezetének tárgyi, dokumentum és fotó emlékeit öleli fel napjainkig.

A másik nagy gyűjteményi egység a régészeti gyűjtemény, amely a Múzeum egyik kutatási profilját is adó, a megye határain belül ásatásokból vagy véletlenszerűen előkerült régészeti leletekből tevődik össze. A Múzeum kutatási és gyűjtőterülete teljes Nógrád megyére kiterjed, a gyűjtemény alapját az 1950-es és 60-as években meginduló régészeti és műemléki kutatásokból származó emlékanyag képezi.