Állandó kiállítások

"Tárgyakba zárt múlt"

A felújított épületben 2006-ban készült el a Múzeum őskori régészeti gyűjteményét bemutató kiállítása: „Tárgyakba zárt múlt” címen. A kiállítás a bronzkorba kalauzolja a látogatókat.

 

A kiállítás „Rituálék és hitvilág a bronzkorban” címmel a bronzkorban élt közösségek hitvilágát, vallási elképzeléseit és temetkezési szokásait mutatja be Nógrád megye területén előkerült kiemelten gazdag régészeti leletanyag alapján.

Az őskori ember mindennapjait meghatározta a természet kiszámíthatatlansága és félelmetessége, az élet és vele együtt az embert körbevevő környezet megfejthetetlen rejtelmei, a túlvilágba és a természetfeletti erőkbe vetett hit. A babonás elképzelések, a hitvilág tárgyiasult elemei át meg átszőtték hétköznapjaikat, alakították és formálták a világról alkotott elképzeléseiket.

Az élet rejtelmei közé tartozott a halál is, melyhez számos hiedelem és rituális cselekedett kapcsolódott. A túlvilágba és a halál utáni életbe vetett hit, a halottak tisztelete és a haláltól való félelem tükröződik a halottakkal való rituális bánásmódban, vagyis a temetkezési szokásokban.

Vidékünkön a bronzkorban a halotthamvasztás szokását nevezhetjük általánosnak. A halottat máglyán égették el, majd a hamvakat a megásott sírgödör aljára szórták, vagy külön erre a célra készített díszes urnába rakták. Az urna tetejét egy tállal fedték be, a hamvakra helyezték az elhunyt személyes tárgyait, ékszereit, az urna mellé pedig nagyobb számú edénymellékletet, melyekbe ital- és ételáldozat került.

A kiállítás egy bronzkori temetési szertartást rekonstruál, valamint bemutatja a korban használatos jellegzetes eszközöket, fegyvereket, edényeket és a kultikus élet tárgyait.